کارخانه تولید قهوه

بسته بندی مناسب قهوه چیست؟

بسته بندی مناسب قهوه چیست

بسته بندی های مختلفی برای قهوه وجود دارند؛ در اینجا چند مدل از رایج ترین نوع بسته بندی مزایا و معایب آنها را آورده ایم.بسته بندی مناسب قهوه چیست

پاکت های ایستاده زیپ دار یا The Doypack

این نوع بسته بندی یکی از متداول ترین های این صنعت است. همانطور که در تصویر زیر مشخص است در قسمت پایین کمی گرد و از قسمت بالا بخاطر زیپ دار بودن کمی جمع شده است، همین ویژگی باعث شده که حجم زیاد تری قهوه را در خود جای دهد، قسمت پایین بسته به صورت یک پایه عمل می کند و بسته قهوه در قفسه و هر جایی که به آن اختصاص داده اید، به تنهایی می ایستد. داشتن زیپ در این نوع بسته بندی باعث شده که قهوه کمتر در معرض هوا قرار بگیرد، و این موضوع می تواند به تازه ماندن قهوه کمک کند. بسته بندی مناسب قهوه چیست

پاکت های بغل کاست یا The Side Fold Bagپ

بسته بندی مناسب قهوه چیست

این نوع بسته بندی در قسمت بالا، به یک طرف تا می شود و زیپ برای بستن مجدد ندارد، به همین دلیل مناسب برای استفاده های خانگی یا مجدد نیست، دانه های قهوه برای مدت طولانی در این پک تازه نخواهند ماند. نگه داری دانه های قهوه در دراز مدت تازگی و عطر خود را از دست می دهند، تاریخ انقضای قهوه را در نظر داشته باشد. (عطر و طعم دانه های قهوه به رست دان آن بستگی دارد، برای آشنایی با این موضوع مطالعه مقاله برشته کردن قهوه و انواع آن پیشنهاد می شود). به دلیل وصل شدن بخش انتهایی پاکت این نوع بسته بندی به خوبی نمی ایستد، اما استفاده از آن آسان و مقرون به صرفه است. به دلیل نداشتن زیپ و ساده بودن قیمت مناسب تری دارد. اما برای استفاده های مجدد مناسب نیست.

The Quadro Seal Bag

این نوع بسته بندی مشابه قبلی است با این تفاوت که از چهار گوشه موم شده و ظاهر مربع شکلی دارد. و می ایستد!

بسته بندی باکس پوچ یا The Box Pouch/Flat Bottom Bag

این نوع بسته بندی مشابه Quadro است و در قسمت پایین کاملا تخت و مربع شکل بوده و بخوبی می ایستد. این بسته بندی ها دارای زیپ هستند و قابلیت نصب سوپاپ تخلیه هوا را دارند. البته سوپاپ برای مواردی مورد استفاده قرار میگیرد که بخواهید مدت زمان طولانی قهوه را نگهداری کنید. و سوپاپ عدم تماس اکسیژن با قهوه را سبب میشود.بسته بندی مناسب قهوه چیست

PILLOW BAG

به صرفه ترین و ساده ترین نوع بسته بندی است. دراین نوع بسته بندی، قهوه در بسته های کوچک بسته بندی شده و برای استفاده بصورت یکبار مصرف طراحی شده است. این نوع بسته بندی مناسب قهوه های فوری و کارخانجات قهوه است.

(BAG-IN-BAG (BIB

در این نوع بسته بندی، بسته های کوچک و موم شده را در یک بسته بیرونی بزرگتر و شکیل تر برای فروش عمده قرار می دهند.

همان طور که اشاره کردیم این نوع بسته بندی ها قابل استفاده هستند و هر کدام در جای مختلف بکار می روند. اما باید نکاتی را برای بسته بندی قهوه مد نظر قرار داد.

بسته بندی مناسب قهوه چیست

۱. مانع عبور هوا

تازه ماندن دانه قهوه یک امر حیاتی است، بسته بندی شما نباید هوادهی داشته باشد. قهوه شما نباید در معرض تماس با اکسیژن قرار بگیرد.

قهوه بسته بندی شده باید به گونه ای باشد که از نفوذ اشعه uv جلوگیری کند، و این یعنی قهوه شما علاوه بر اکسیژن با نور مستقیم هم تماس نداشته باشد!

اگر بسته بند قهوه را از تابش مستقیم نور خورشید و تماس با اکسیژن دور نگه دارید، می توانید تا مدت زمانی نسبتا کوتاه از قهوه تازه استفاده کنید و از آن لذت ببرید.بسته بندی مناسب قهوه چیست

۲. قابلیت انعطاف پذیری بسته

معمولا بسته هایی که قابلیت زیپ برای بسته شدن مجدد یا حالت تاشو دارند، برای استفاده خانگی مناسب هستند. قابلیت زیپ به شما این امکان را می دهد پس از باز شدن بسته مجددا بتوانید از آن استفاده کنید. به محض باز شدن بسته، اکسیژن وارد آن می شود، اما نگران نباشید! قرار گرفتن دانه های قهوه در معرض اکسیژن در مدت زمان کوتاه مشکلی ایجاد نمی کند، فقط باید در نظر داشته باشید که هنگام بستن مجدد بسته؛ هوای درون آن را خالی کنید. یک ویژگی دیگر این است که بسته قهوه باید به گونه ایی باشد که مصرف کنندگان بتوانند تمام دانه های قهوه را از بسته خارج کنند و مجدد به داخل آن برگردانند.

۳. طراحی

بعضی از شرکت ها برای ایجاد تمایز نسبت به رقبا از طراحی های بسیار زیبا و جذاب و رنگ های فلزی یا نئون و زیپ برای بسته بندی های خود استفاده می کنند. زیبایی بسته بندی باعث می شود که همیشه در ذهن باقی بمانند و این یکی از عناصر مهم در همه بسته بندی ها است.

۴. فرآیند پر کردن

فرآیند پر کردن بسته هایی که دارای دهانه کوچک هستند زمان بر است. شرکت هایی که این فرآیند را انجام میدهند، چه بخواهند کیسه های خود را به صورت دستی پر کنند و چه با دستگاه اتوماتیک، حتما فرایندهای خود و اینکه چه مدت زمان می برد را باید تجزیه و تحلیل کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید